TURGUTREİS

Turgutreis, kültür tarihinin beşiği Anadolunun koy, burun, yarımada, Adalar şöleni sunan Egede kimine göre tarih, kimine göre deniz demek olan bodrum Yarımadasının

Turgutreisin Tarihçesi

Turgutreis, kültür tarihinin beşiği Anadolunun koy, burun, yarımada, Adalar şöleni sunan Egede kimine göre tarih, kimine göre deniz demek olan bodrum Yarımadasının en batı ucunda hızlı ve dinamik bir gelişme gösteren, doğanın sunduğu nimetlerden nasibini fazlasıyla almış şanslı bir kasabamızdır.

Güneş, hava, deniz, kum, balık, toprak Tüm bunlar Akdeniz ile Egenin sarmaş dolaş olduğu beldemizde birleşerek yeni bir ruh, yeni bir zenginlik kazandırmışlardır. Gümüşlükde bir akşam yemeği yemeden, Bağlanın tatlı sularından içmeden, Karaincirin kumlarına uzanmadan, Turgutreisin kokulu Mandalina yemeden Turgutreisi tam olarak görmüş sayılmazsınız.

Karabağ Mahalleside doğan ve Türk Denizcilik Tarihinde yerini alan ünlü denizci Amiral Turgut Reisden adını alan bu şirin beldemizin özelliklerini burada saymakla bitiremeyiz. Sizleri Tarih ve doğal güzellikleri barındıran Turgutreise davet ediyoruz.

AMİRAL TURGUT REİS Turgut Reis 1485 yılında ismini aldığı Tugutreisin Karabağ mahallesinde dünyaya gelmiştir. Turgutun gözü daha küçük yaşından beri denizlerdeydi. O hikâyelerini dinlediği, küffara denizlerde de aman vermemek için canlarını ortaya koyan leventlerin arasına karışmak istiyordu. Henüz çocukluk çağlarındaki Turgut, levent olarak Osmanlıya ait kadırgalarda çalışmaya başlamıştır. Az zamanda gözü pekliği, zekâsı ve mahareti ile dikkatleri çekmiştir.

Gittiği Cezayirde Barbaros Hayreddinin hizmetine girdi. Barbaros ile birlikte katıldığı Preveze Deniz Savaşında (28 Eylül 1538) yedek donanmaya komuta etti ve görevini başarıyla yerine getirdi. Venediklilerin ele geçirdiği Dalmaçya kıyısındaki Castelnuavo kalesini geri aldı. Korsikada Salih Reis ile birlikte Cenovalılara tutsak düştü (1540). Üç yıl sonra Cenovayı kuşatan Barbaros tarafından ikisi de kurtarıldı (1543). Kanunî Turgut Reisi çok sevmektedir.

1556da kendisini Trablusgarb Beylerbeyi olarak tayin eder. Turgut Reis şahadetine kadar bu vazifede kalır. Turgut Reis 80 yaşında olmasına rağmen en ön saflarda hücum etmekte, getirdiği tekbirlerle, naralarla askerlere şevk vermektedir.

17 Haziran 1565 günü yine şiddetli bir muharebede en ön saflarda vuruşurken başına isabet eden bir şarapnel parçasıyla yaralanır. Aksakalı kana bulanın Bilahare de son nefesini vererek şahadet şerbetini içer.

Yalnız bizim tarihimizin değil, bütün dünya tarihinin şahit olduğu eşsiz amirallerden olan Turgut Reis, Trablusgarba götürülerek oraya defnedilmiştir. Şimdi aynı yerde türbesinde yatmaktadır. Maltada Turgut Reisin şehit düştüğü yere hâlâ Pointe Dragut, yani Turgut Burnu denilmektedir.

Turgutreis Turistik Yerler

AKYARLAR

Eski adı Kefoalonia” olan Akyarlar koyu, Turgutreise 9 km. uzaklıktaki, beldenin en büyük koyudur. Akyarlar, Turgutreisin Kosa (İstanköy) en yakın olan noktasıdır. Balık çeşitliliğinin yanı sıra,deniz süngerlerinin en çok çıkarıldığı, su altı zenginlikleriyle de dalış tutkunlarının tercih ettiği koylardan biridir. Akyarlar koyu, rüzgârlı olması nedeniyle de rüzgâr sörfü için oldukça elverişlidir. Pırıl pırıl denizi, Lokantaları ve otelleriyle günümüzün en popüler tatil beldesi haline gelmiştir.

FENER BURNU KEMER

Hüseyin Burnu olarak bilinir fakat Fransızlar tarafından 1931 yılında yapılan deniz feneri halk tarafından adının “Fener Burnu” olarak kalmasına neden olmuştur. Kemer Mevkiinde bulunan Deniz Fenerinin hemen altında bulunan kumsal, zamanla kalabalık sahilleri tercih etmeyen tatilcilerin gözde sahillerinden biri haline gelmiştir.

ASPAT

Turgutreise 13 km. uzaklıktaki tarihi yerlerden biridir. Orijinal adı “dikime elverişsiz yer” anlamına gelen Aspartosdur. “Mouselous” hükümdarlığında Telmere Şehri olarak inşa edilmiştir. Aspat, Cenova korsanlarının barınağı olarak tarihte yerini almıştır. Aspat Dağının tepesine korsanlar tarafından gözetleme amaçlı bir kale yapılmış ve bu tarihi kale günümüze kadar ayakta kalmayı başarmıştır. Aspat Kalesi (Çıfıt)nin batı yamacındaki nehirden akan suyun tadının (bir sene boyunca bir kapta kapalı bile tutulsa)değişmeyeceği rivayet edilmiştir.

KADIKALESİ

Kadıkalesi bisiklet tutkunları için harika bir parkur içeren ve Turgutreisten sadece 4 km. uzaklıkta turistik beldelerden biridir. Eski bir Leleg şehridir. Hellenistik dönemde yapılan ve Osmanlı İmparatorluğu döneminde bir kadı tarafından kullanılan tarihi kale, “Kadıkalesi” olarak beldeye adını vermiştir. Tepenin hemen karşısında Roma döneminden kalma bir kilise de tüm canlılığıyla tarihi yapısını korumayı başarmıştır. Kilise yönünde yörenin sembolü olan yine tarihi bir su sarnıcı bulunmaktadır. Eski ve antik dönemlerden kalma çeşme ise hala kullanılmaktadır. Kadıkalesi hem tarihi özelliği hem de yeşili, sakin plajları tercih edenlerin seçimi olan şirin bir beldedir

BAĞLA

Turgutreisin batısında yer alan denizi ve geniş kumsalıyla hem tekne turlarının gözde durak noktalarından biri, hem de deniz-kum-güneş tutkunu tatilcilerin rağbet ettiği, Turgutreis merkezden dolmuşla 15 dk mesafede bir beldedir. Bağla Koyu, aynı zamanda kamp yapmak için de Bodrum yarımadasının en elverişli bölgesi olduğundan, yaz aylarında kampçıların uğrak yeridir.

Ekonomi ve Turizm

1960lara değin, Bodrum ve yöresi Anadolu’nun büyük merkezleriyle bağlantıları çok sınırlıydı. Çok eskiden beri Liman kenti olan Bodrum dış dünya ile ilişkileri hep deniz yolu ile kurulmuştu. Ve ticari ilişkileri Osmanlı İmparatorluğundan ayrılana değin Rodosla yapıyorlardı. Cumhuriyet döneminde İstanbul-İskenderun seferini yapan gemiler Muğla’nın kıyı limanlarına uğrarlardı. Yörede tarım, balıkçılık ve süngercilik ile ekonomisini sağlayan halk, ulaşımın gelişmesi sonucu turizmin büyük bir gelir kaynağı olduğunu görmüş,bu alanda yoğunlaşmıştır.

Bakanlıklar arası Turizm Komitesinin,1970lerin sonunda ve 1980lerin başında ortaya çıkan iki yeni etken, yörenin dış turizme açılmasında büyük rol oynamıştır. Bunlardan biri Akdenizde çok yaygın olan yat turizmi; ikinciside, Bodrum Havaalanının hizmete girişidir. Turgutreis Bodrumun en geniş alana sahip beldesi olarak koyları, denizi ve kumu ile; devre mülk tatil evleri, otel ve motelleri, restaurant, bar diskoları, alışveriş merkezleri her geçen gün artmaktadır.

Turgutreis ortalama 20 bin turistik yatak kapasitesi ile turizme hizmet vermektedir. Turgutreis Belediyesinin yapmış olduğu hızlı çalışmalar arasında yapılmaya başlanan yat limanında turizme büyük bir hizmet vermesi ve yörenin daha da hareketlenmesi amaçlanmaktadır. 500 yat kapasiteli marina, günlük giriş-çıkış sağlanacak şekilde projelendirilmiştir. Adadan biri olan Yassıada yanlarında batık gemi olduğundan sualtı kazı çalışmaları yapılmaktadır.